Ако има група, която е запозната с понятието волатилност, то това са участниците в крипто пазара, по-специално на Биткойн (BTC).
Пътуването на Биткойн се характеризира със значителни възходи и падения през годините. Само в рамките на последните пет години стойността на флагманската криптовалута два пъти претърпя повече от 30% спад от пика си и веднъж – над 60% спад.
Въпреки това тези, които са инвестирали в Биткойн преди пет години и са запазили инвестицията си, вероятно са реализирали значителна възвръщаемост.
Тъй като преди 5 години (20 февруари 2019) цената на BTC се колебаеше около $4,000, то ако бяхте направили инвестиция от $1,000 в Биткойн по онова време сега тя би струвала около $12,000 (1,200% увеличение до $52,000, което е цената на актива към момента на писане на статията).
И така, какъв е изводът от това и как инвеститорите могат да го приложат в своите стратегии за инвестиране в Биткойн занапред? Ето какво трябва да разберете:
Биткойн, както и другите криптовалути, има някои сходства с акциите. И двете се влияят от краткосрочни колебания в търсенето и предлагането. Цените се повишават, когато търсенето превишава предлагането, и спадат, когато се случва обратното. Въпреки това акциите представляват собственост в реални компании с базови активи и печалби, докато криптовалутите нямат такава реална стойност.
И все пак това не ги прави безполезни. По подобен начин фиатната валута извлича стойността си от доверието, което ѝ се оказва, а не от някаква вътрешна стойност. Например стабилността на щатския долар до голяма степен се дължи на подкрепата му от страна на правителството, което го прави световна резервна валута.
За разлика от фиатната валута, Биткойн е децентрализиран, което означава, че не е подкрепен от никакъв централен орган. Макар че някои може да гледат скептично на тази децентрализация, тя е едновременно предизвикателство и предимство. Волатилността на Биткойн се дължи отчасти на относително ниската степен на приемане в сравнение с фиатните валути. Въпреки това, тъй като все повече хора приемат и използват Биткойн, неговата ценова стабилност може да се подобри.
Дългосрочната стойност на Биткойн се определя главно от динамиката на търсенето и предлагането в по-широк мащаб. С нарастването на приемането на Биткойн се очаква търсенето му съответно да се увеличи.
Интересно е, че именно аспектът на предлагането е този, който заслужава особено внимание. За разлика от фиатните валути като американския долар, при които централни органи като Федералния резерв контролират паричното предлагане, Биткойн има лимит на предлагането от 21 милиона BTC токена. Понастоящем в обращение са около 19.63 милиона BTC, като последният токен ще бъде добит през 2140 г.
Този дефицит контрастира с непрекъснатото нарастване на предлагането на фиатни валути, което често води до инфлация и намаляване на покупателната способност с течение на времето. Ограниченото предлагане на Биткойн предполага, че покупателната му способност може да нарасне с течение на времето поради увеличаващото се търсене.
Като се има предвид волатилността на Биткойн, опитите за определяне на времето на пазара са изключително трудни. Историческите тенденции обаче показват, че Биткойн постоянно поскъпва с течение на времето, което съответства на намеренията на неговия създател. Въпреки настоящите колебания и достигането на рекордно високи стойности на S&P 500, през последното десетилетие Биткойн значително превъзхожда по-широкия фондов пазар.
На инвеститорите се препоръчва да не разглеждат Биткойн като спекулативен актив, а да вярват в неговото фундаментално предназначение и дългосрочен потенциал като алтернатива на фиатната валута.
Трейдърите на Биткойн (BTC) следят отблизо движенията на пазара, следвайки наблюденията на известния крипто анализатор „DonAlt“ относно текущия ценови диапазон и потенциалните сценарии за пробив.
Goldman Sachs, основен играч в банковата индустрия, разкри значителна експозиция в Биткойн.
Икономистът Алекс Крюгер смята, че бичият пазар на Биткойн все още не е приключил, дори когато инвеститорите стават нетърпеливи от по-бавния му темп в сравнение с предишни цикли.
Alphractal, компания за крипто анализ, публикува нов доклад за Биткойн, в който се подчерта, че въпреки неотдавнашните понижения на цените, общият процент на финансиране на основните борси остава положителен.