Британската компания за полупроводници Arm (ARM) направи своя дебют на публичните пазари в четвъртък, отваряйки на $56.10 на Nasdaq по време на следобедната търговия.
Акциите на Arm отбелязаха незабавен ръст от 10% при започване на търговията, а в рамките на първия половин час те нараснаха с над 20%, за да надхвърлят $61. Акциите приключиха деня с близо 25% ръст. Преди първичното публично предлагане (IPO) акциите бяха оценени на $51 всяка.
Въпреки че компанията излезе на пазара с оценка от $54.5 милиарда, пазарната ѝ капитализация вече надхвърли $60.
„Това бележи значителна стъпка в съживяването на това, което беше 18-месечно затишие в IPO-тата на американския технологичен пазар„, отбеляза Марк Робъртс, управляващ директор на Blueshirt Group, по време на интервю в четвъртък.
Навлизането на Arm в публичното пространство се явява най-значимото IPO на Nasdaq след вълната от IPO през 2021 г., която отбеляза спад през 2022 г.
Впоследствие пазарът на IPO преживя период на относително затишие, като постепенно се възроди, пример за което бяха IPO-тата на компанията за красота Oddity (ODD) и веригата средиземноморски ресторанти Cava (CAVA) през лятото. Това затишие се превърна в постоянен поток от IPO-та, като дебютът на Arm и скорошните заявки на Instacart (CART) и Klaviyo.
Въпреки това, докато тези IPO-та набират скорост, техните оценки остават спорна точка. В случая с Arm, според докладите, компанията е търсила оценка между $60 и $70 милиарда.
По подобен начин Instacart, оценена на $39 милиарда след кръга на финансиране през 2021 г., сега се предполага, че се цели в оценка от $9.3 милиарда.
Arm се откроява в технологичната индустрия като дизайнер на чипове, сред чиито клиенти са големи технологични гиганти като Apple (AAPL).
През последните години Arm претърпя няколко трансформации. През 2016 г. SoftBank придоби Arm, като я направи частна за около $30 милиарда. През 2021 г. Nvidia (NVDA) се опита да придобие Arm – сделка, която в крайна сметка се провали след близо година и половина регулаторни пречки. Неотдавна Arm промени модела си на приходи, като коригира цените и въведе ревизирана стратегия за лицензиране на клиенти.
Източник: YahooFinance
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.