Регулаторният орган за финансови услуги на Абу Даби (FSRA) планира да упражнява надзор върху токените с фиатна референция (FRT), вид стабилни монети, в отговор на нарастващия интерес на заинтересованите страни.
FSRA покани обществеността за обратна връзка относно предложената от него регулаторна рамка, която включва оперативни ограничения и изисквания към емитентите на FRT.
Ключовите елементи на предложението включват гарантиране, че пазарната стойност на резервните активи съответства или надвишава номиналната стойност на всички FRT в обращение в края на всеки работен ден, като ежедневно се извършва оценка по пазарни цени. Емитентите на множество FRT трябва да поддържат отделни пулове от резервни активи за всеки токен.
FRTRA е определила краен срок за публични коментари до 3 октомври 2024 г. След това FSRA ще финализира регулаторната рамка. Предложението определя FRTs като дигитални активи, управлявани чрез технология на разпределената счетоводна книга, като стойността им е обвързана с една фиатна валута и може да бъде изкупена при поискване.
FSRA също така прави преглед на съществуващите регулирани дейности, за да определи съответните изменения за свързаните с FRT услуги, като по-нататъшните предложения ще бъдат изложени в отделен консултативен документ. Този ход отразява нарастващата репутация на ОАЕ като благоприятна за крипто дестинация, след неотдавнашните одобрения за дейности с дигитални активи и новата система за лицензиране на стабилни монети.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.