В блога си съоснователят на Етериум Виталик Бутерин дискутира как пазарите за прогнози като Polymarket могат да се разпространят далеч отвъд изборните залози, като потенциално трансформират области като социалните медии, новините, науката, управлението и др.
Той нарича този подход „информационни финанси“ – система, предназначена да събира сведения чрез създаване на пазари, които извличат ценни данни от участниците.
Бутерин обяснява информационното финансиране като процес, при който се идентифицира конкретен факт, който искате да откриете, и след това се структурира пазар, за да се извлекат най-добре тези данни от потребителите. Като пример той споменава неотдавнашните прогнози на Polymarket за изборите в САЩ, при които той точно оцени шансовете на Тръмп за победа в съотношение 60/40, а по-късно демонстрира висока вероятност за неговия успех, дори докато някои медии продължаваха да прогнозират различен резултат.
За Бутерин платформи като Polymarket служат за двойна цел: Хората могат да правят залози, докато други могат да анализират прогнозите като информационен ресурс. Самият Бутерин разчита на данните от платформата като част от собствената си стратегия за събиране на информация, заявявайки, че те му помагат бързо да се информира по-добре.
В перспектива съоснователят очаква, че изкуственият интелект ще „раздвижи“ информационните финанси през следващото десетилетие, като се интегрира с пазарите за прогнози, особено в децентрализирани организации като DAO. Той посочва, че децентрализираните автономни организации са изправени пред предизвикателства, свързани с претоварването при вземането на решения, което често води до прекомерно разчитане на делегирането, което поражда риск от централизация.
Според визията на Бутерин пазарите за прогнози могат да помогнат на DAO да предвиждат резултатите от по-маловажни решения, оставяйки важните решения за периодични гласувания от членовете на децентрализираните автономни организации, като по този начин подобряват управлението и свеждат до минимум проблемите с доверието. При по-ниски такси за блокчейн той вижда информационните финанси като нововъзникващ инструмент с потенциал за решаване на значителни проблеми в децентрализираното управление.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.
Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.