Неотдавнашно проучване на Банката за международни разплащания (BIS) потвърждава възникващата тенденция при дигиталните валути, подкрепяни от централните банки.
Изданието разкрива, че 80% от участниците са заявили, че в момента работят върху издаването на собствена криптовалута.
Проучването е съставено от BIS в края на 2019 г. и съдържа отговорите на 66 централни банки по света. Двадесет и една от които идват от напредналите икономики, а четиридесет и пет от нововъзникващи пазарни икономики (от англ. EME).
Изследването категорично заключава, че 80% от всички участници са в процес на създаване на собствена дигитална валута на централната банка (CBDC). Това показва 10% увеличение от миналата година. Освен това, 40% вече са преминали от концептуални изследвания до експерименти, а 10% са разработили пилотни проекти.
Интересното е, че всички централни банки, които вече тестват бъдещата си CBDC, произхождат от развиваща се пазарна икономика. Докладът го обяснява с по-високата мотивация, идваща от тези страни:
„По принцип EME имат по-силна мотивация от напредналите икономики да работят върху CBDC с общо предназначение (които могат да действат като заместител или допълнение към банкнотите). Ефективността на вътрешните плащания, безопасността на плащанията и финансовото включване бяха средно считани за „много важни“ в това отношение за тези икономики. За напредналите икономики единствената мотивация, класирана като много важна, е безопасността на плащанията.“
На въпроса за целта на дигиталната валута, 15% са отговорили, че техният актив ще се фокусира върху продажбите на едро. Приблизително 35% отбелязаха „обща цел“, а останалите отговориха, че се стремят и към двете.
Струва си да се отбележи, че наскоро генералният мениджър на BIS, Агустин Карстенс, призова централните банки да приемат CBDC. Той отбеляза, че те трябва да останат в центъра на глобалните платежни системи, тъй като в противен случай може да рискуват да изостанат.
Информация относно новите централни банки, които работят върху CBDC системи се наблюдава навсякъде и то ежедневно.
Сътрудничество между Хонконг и Тайланд наскоро информира за съвместна дигитална валута. И двете централни банки потвърдиха предстоящия продукт, наречен Project Inthanon-LionRock. Основната му цел ще бъде да направи трансграничните сетълменти по-прозрачни, по-безопасни и по-евтини.
Освен това, централните банки за Великобритания, Еврозоната, Япония, Швеция и Швейцария също потвърдиха, че се насочват в същата посока. Съобщава се, че ще създадат специална група за обсъждане на потенциални случаи на използване за собствената си дигитална валута.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.