Милиардерът инвеститор Рей Далио смята, че в момента се извършва монументално прехвърляне на богатство, което отчасти се улеснява от световните централни банки.
Fortune съобщи, че трансферът на богатство се оценява на $73 трилиона, тъй като бейби бумърите предават активи на следващото поколение.
Според неотдавнашния икономически анализ на Далио това прехвърляне на богатство е било подкрепено от централните банки, които са инжектирали капитал в домакинствата и бизнеса през периода на ниски лихвени проценти, често наричан ерата на „свободните пари“.
Благодарение на тези координирани правителствени усилия финансовото състояние на сектора на домакинствата изглежда стабилно, докато състоянието на правителствените баланси и отчети за доходите е по-малко благоприятно.
Както в САЩ, така и в международен план централните правителства се борят с влошаващи се финансови позиции, характеризиращи се със значителни дефицити. Освен това те са изправени пред значителни загуби по държавните облигации, които са набавили за финансиране на тези дългове, което утежнява финансовите им предизвикателства, особено в условията на ниски лихвени проценти.
Предполага се, че хората от поколението ще наследят лъвския пай от тези $73 трилиона, като този процес се очаква да приключи до 2045 г. Едновременно с това Далио предупреди, че сега правителствата са готови да се сблъскат с последиците от меките парични политики, борейки се с отслабени баланси през период на растеж и инфлация, който се очаква да бъде „поносимо“ бавен.
В перспектива Далио прогнозира, че историята и настоящите тенденции показват, че централните правителства неизбежно ще се сблъскат с големи и нарастващи дефицити, тъй като нарастващите разходи за обслужване на дълга и други бюджетни разходи се увеличават с течение на времето.
Тази траектория може да доведе до самоподдържащ се цикъл на увеличаване на дълга, който да завърши с наложени от пазара ограничения. Централните банки може да се окажат принудени да печатат допълнителна валута и да придобиват повече дълг в отговор на нарастващите загуби и влошаващите се финансови позиции.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.