Крипто инвеститорите в Южна Корея са изправени пред смут, след като финансовите регулатори разкриха тревожни констатации.
Съвместно проучване на корейската служба за финансов надзор (FSS) и звеното за финансово разузнаване (FIU) установи, че 70% от затворените крипто борси не са върнали инвестираните средства на своите клиенти.
Това разкритие засяга над 6 милиона южнокорейци, приблизително 10% от населението, които инвестират в криптовалути, включително по-малко известни алткойни и утвърдени активи като Биткойн. Докладът критикува много затворили без предупреждение борси, оставяйки инвеститорите да се борят да възстановят средствата си. Дори когато са били дадени уведомления, процесът на теглене е бил тромав, обслужван от недостатъчен брой служители.
FSS сега предприема стъпки за възстановяване на доверието в пазара на криптовалути. Те планират да работят с други финансови органи за прилагане на по-строги разпоредби за закриване на борси и предупредиха доставчиците на услуги за дигитални активи да спазват новия Закон за защита на инвеститорите във виртуални активи, който влиза в сила през юли.
В допълнение към хаоса южнокорейските власти наскоро арестуваха 19 лица, замесени в измама, която открадна $19 милиона от над 300 инвеститори. Схемата, управлявана чрез платформи като Telegram, включваше измамници, представящи се за крипто експерти, предлагащи фалшиви инвестиционни съвети.
Жертвите бяха привлечени с първоначални печалби, след което бяха изправени пред изфабрикувани „такси за теглене“. Разследването също така разкри тактика за набиране на персонал, при която на жертвите се обещава работа в чужбина, но те биват принудени да извършват измамни дейности.
В светлината на тези събития южнокорейските крипто инвеститори се съветват да бъдат предпазливи и да са наясно с рисковете на до голяма степен нерегулирания пазар.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.