Срещата на лидерите на БРИКС ще се проведе в Казан, Русия, през октомври 2024 г. Това ще бъде 16-ата подобна среща и в нея ще участват четири нови държави членки: Обединените арабски емирства, Египет, Иран и Етиопия.
По време на събитието деветчленният алианс ще очертае бъдещия си курс и ще се ангажира да укрепи партньорствата си.
Използването на местни валути за транзакции между държавите, членуващи в организацията, за да се намали господството на долара, е един от плановете на БРИКС. Някои други развиващи се страни проявяват интерес да се присъединят към нея до 2024 г.
Антон Кобяков, помощник на президента на Руската федерация, заяви на неотдавнашен брифинг за медиите, че 59 държави искат да станат част от БРИКС, Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) или Евразийския икономически съюз (ЕАИС) през следващата година.
Той подчерта стремежа си към идеята за многополюсност и необходимостта съюзът да се оттърве от зависимостта от долара.
Официалният представител отбеляза също така нарастващата роля на организации като БРИКС и ШОС, прогнозирайки утвърждаването им като основни икономически субекти в условията на променящия се световен ред.
„Сега повечето хора са на наша страна“, добави той, като подчерта широката подкрепа за тези съюзи.
Ето защо предстоящата среща се превръща във важен момент, в който БРИКС с разширен състав може да се консолидира в глобалната икономика. При наличието на интерес от страна на много държави това означава, че традиционно установената финансова система ще продължи да бъде подлагана на предизвикателства, а местните валути ще придобиват все по-голямо значение спрямо щатския долар.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.