Австралийският орган за защита на конкуренцията разкри, че значителна част от крипто рекламите във Facebook са или измами, или са в нарушение на правилата на Meta.
Предварителните резултати показват, че над 50% от тези реклами са проблемни.
Австралийската комисия за защита на конкуренцията и потребителите (ACCC) преди това предприе правни действия срещу Meta, обвинявайки компанията, че е улеснила реклами, които популяризират фалшиви крипто схеми, одобрени от известни личности. Съдът все още не е насрочил съдебно заседание по делото.
В последното становище на ACCC пред федералния съд се отбелязва, че повече от 58% от разгледаните крипто реклами са нарушавали рекламните политики на Meta или са били потенциални измами. В тези реклами често се злоупотребява с образите на известни австралийски знаменитости.
Инвестиционните измами остават основен проблем в Австралия, като Scamwatch отчита 3,456 случая с обща стойност на загубите над $78 милиона досега през тази година.
Разследването на ACCC първоначално е отбелязало 600 реклами, но понастоящем се фокусира върху 234. Надзорният орган очаква да открие още случаи на измамни реклами в хода на разследването.
ACCC твърди, че Meta от години е наясно с подвеждащите крипто реклами в платформата си и би могла да приложи по-добри мерки за предупреждение на потребителите за подозрителни реклами. Въпреки премахването на проблемните реклами и забраната на някои профили, Meta продължава да показва подобно съдържание и да печели от него.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.