Четири компании за дигитални активи наскоро получиха лицензи за пазарите на криптовалути (Markets in Crypto Assets - MiCA) в Нидерландия, което им дава възможност да оперират във всички 27 държави членки на ЕС.
Лицензите бяха издадени от нидерландския Орган за финансови пазари (AFM) на 30 декември, което е сигнал за значителна стъпка в прилагането на регулаторната рамка на ЕС за MiCA.
Сред компаниите са MoonPay, платформа за крипто плащания; BitStaete, фирма за управление на дигитални активи; ZBD, специализирана във финтех решения за Lightning мрежата на Биткойн; и Hidden Road, първокласна брокерска и клирингова компания. Тези одобрения ги позиционират на челно място в спазването на MiCA, което изисква крипто компаниите да си осигурят лиценз за доставчик на услуги за крипто активи (CASP) от една държава от ЕС, за да оперират в целия регион.
Главният изпълнителен директор на MoonPay, Иван Сото-Райт, подчерта важността на този регулаторен етап, като го нарече трансформиращ момент за европейското пространство на дигитални активи. Той изрази гордост от факта, че е сред първите, приели MiCA чрез сътрудничество с нидерландските власти.
На други места в Европа Socios.com, платформа за ангажиране на фенове, получи лиценз клас 3 по Закона за виртуалните финансови активи (VFAA) от Малтийския орган за финансови услуги. Това позволява на компанията да функционира като регулиран доставчик на услуги, свързани с виртуални финансови активи, което допълнително разширява обхвата ѝ на европейския пазар.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.