Начало » 3 модела за оценяване на пазара на акции

3 модела за оценяване на пазара на акции

12.02.2024 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
3 модела за оценяване на пазара на акции

Акциите достигат нови върхове, като предизвикват познатия дебат сред инвеститорите относно тяхната оценка. От началото на 2024 г. индексът S&P 500 се е повишил с 5.4%, като в петък отбеляза десетото си рекордно затваряне за годината, преминавайки за първи път границата от 5000.

По подобен начин Dow Jones Industrial Average отбеляза увеличение от 2.6%, като по пътя си достигна 11 рекордни стойности.

За да се прецени дали акциите или индексите са надценени или са на разумна цена, експертите предлагат да се вземат предвид различни показатели наред с икономическите условия, финансовото състояние на компаниите и представянето на индустрията.

Инвеститорите са склонни да плащат повече за компании със силни перспективи за растеж в сравнение с тези с ограничен потенциал за растеж.

Моделите за оценка предлагат информация за състоянието на пазара. Един от доста използваните показатели е съотношението цена/печалба (P/E), което разделя цената на акциите на дадена компания на нейната печалба на акция (EPS).

Когато приходите нарастват, а цените остават стабилни, оценките намаляват. Обратно, намаляващите печалби могат да направят акциите да изглеждат още по-скъпи на същите ценови нива.

Съществуват два метода за изчисляване на P/E съотношението: като се използват текущите печалби от последните 12 месеца или прогнозните печалби за следващата година. Понастоящем коефициентът P/E на S&P 500 е 24.18, което е над 10-годишната му средна стойност от 20.36. Коефициентът P/E за бъдещи периоди, който е 20.38, наскоро надхвърли 20 за първи път от две години насам, в сравнение с дългосрочната му средна стойност от 17.96.

Въпреки възходящия импулс на пазара някои анализатори предупреждават, че по-специално американските акции са скъпи от гледна точка на риска и възвръщаемостта. Устойчивостта на ръста на цените на акциите често зависи от повишаването на корпоративните печалби. Когато обаче цените на акциите надхвърлят значително ръста на печалбите, възникват опасения за пазарен балон.

Макар че акциите на технологични компании често се оценяват високо поради очакваните бъдещи печалби, тези оценки могат да варират в зависимост от очакванията за растеж. Например оценката на акциите на Nvidia се повиши миналата година поради очакванията за бърз растеж, въпреки първоначално високите множители.

Друг показател, съотношението цена/счетоводна стойност (P/B), сравнява цената на акциите на дадена компания с нейната счетоводна стойност. Въпреки че е полезен за оценка на финансови акции, той може да е по-малко приложим за технологични компании с нематериални активи. Предстоящото съотношение P/B на S&P 500 е над историческите си средни стойности, което показва потенциално завишени оценки.

Циклично коригираното съотношение цена/печалба (CAPE), разработено от икономиста Робърт Шилър, осигурява дългосрочна перспектива чрез осредняване на печалбите за десет години. Понастоящем коефициентът CAPE на S&P 500 е по-висок от повечето исторически нива, което предполага завишени оценки.

Като цяло, въпреки че показателите за оценка предлагат информация за пазарните условия, инвеститорите трябва да вземат предвид редица фактори, преди да вземат инвестиционни решения.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тази държава забрани транзакциите с американски долари на територията на страната

В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.

19.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Павел Дуров с шокиращи разкрития за европейското правителство

Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.

19.05.2025 15:17 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай се освобождава от американски държавни облигации – какво следва?

Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.

19.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какви са най-новите промени във финансовата стратегия на Майкъл Бъри

Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.

19.05.2025 6:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.