Лидерите в сектора на криптовалутите се сблъскват с все по-засилен правен контрол, като няколко високопоставени лица получиха дълги присъди затвор.
В неотдавнашно проучване на Social Capital Markets се твърди, че ключовите играчи в индустрията са осъдени общо на 272 години затвор. От 2019 г. до 2023 г. броят на осъдителните присъди, свързани с криптовалути, рязко нарасна, като процентът на осъдителните присъди се увеличи с 267%, което отразява рязкото увеличение на успешните съдебни преследвания.
Рос Улбрихт, основателят на незаконния пазара Silk Road, получи най-тежката присъда през 2015 г.: двойно наказание доживотен затвор плюс 40 години. Повече от 10% от осъдените за крипто престъпления в САЩ са получили присъди, надвишаващи 20 години. Средната присъда по 10-те най-значими дела за криптовалути надхвърля 20 години, като почти 60% от най-дългите присъди са за пране на пари и измама. Интересното е, че 63% от присъдите (26 дела) са произнесени през последните три години.
Личности като Карл Себастиан Грийнууд, съосновател на OneCoin, също са получили значителни срокове затвор за ролята си в измамни схеми, като Грийнууд е осъден на 20 години за една от най-големите Понци схеми в историята на крипто.
САЩ наложиха строги наказания, оказвайки влияние върху световните стандарти в борбата с финансовите престъпления в крипто сектора. Това може да означава, че индустрията съзрява и към нея се прилагат по-високи стандарти, подобно на традиционните финанси. Въпреки това възникват опасения относно различното третиране на крипто престъпниците и традиционните финансови нарушители, като последните често избягват затвора.
С развитието на индустрията Social Capital Markets повдига един ключов въпрос: Дали тези строги присъди имат за цел да дадат пример или да интегрират крипто сектора в по-широката регулаторна рамка на традиционните финанси?
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.