Сергей Назаров, съосновател на Chainlink (LINK), смята, че 2024 г. може да е годината, в която блокчейн технологията и традиционната световна финансова система ще претърпят значително сливане.
По време на речта си на конференцията Consensus 2024 Назаров подчерта огромния потенциал за токенизиране на различни традиционни активи в блокчейн мрежите.
Според Назаров пазарът на активи в момента надхвърля $100 трилиона. Той представи графика, която демонстрира, че значителни класове активи, като дълговия пазар на стойност $2.7 трилиона, пазара на акции на стойност $106 трилиона, глобалните недвижими имоти и деривати, могат да бъдат токенизирани и представени на блокчейн платформи.
Назаров изрази убеждението си, че в крайна сметка всички финансови транзакции ще се извършват по веригата, улеснени от публични блокчейн системи. Той подчерта, че 2024 г. може да отбележи ключова година, в която световната финансова система ще започне да прехвърля своите системи за сетълмент към работа в публични блокчейн мрежи.
Назаров предвижда бъдеще, в което световната стойност, кредитите, дериватите, стоките и различни други активи ще бъдат представени и съставени във веригата, което ще позволи създаването на усъвършенствани финансови продукти в рамките на минути или секунди, а не както е в момента – в рамките на месеци.
Тъй като все повече активи се токенизират, Назаров очаква увеличаване на възможността за композиране, което ще доведе до разработването на все по-сложни финансови инструменти и кошници от активи. Той вярва, че тази година може да бъде повратната точка, в която големите институции да започнат активно да проучват начини за прехвърляне на своите активи и стойност в блокчейн мрежите.
В крайна сметка Назаров прогнозира, че през 2024 г. може да се наблюдава сближаване на блокчейн индустрията и глобалната финансова система в единен „интернет на договорите“, където публичните блокчейн мрежи ще се превърнат в гръбнак за финансовите транзакции и представянето на активите в световен мащаб.
Tether, известна най-вече с емитирането на най-голямата стабилна монетав света, USDT, агресивно навлиза на американските пазари, като от 2022 г. насам е насочила около $5 милиарда към американски технологични компании и инфраструктура.
Крипто борсата Bitget представи нов инвестиционен продукт, BGUSD, стабилен актив, генериращ доходност, обвързан с реални финансови инструменти като американски държавни облигации и първокласни парични пазарни фондове.
Кристофър Джанкарло, бивш председател на Комисията за търговия с фючърси на суровини в САЩ и изтъкнат защитник на дигиталните активи, се присъедини към швейцарската крипто банка Sygnum като старши съветник.
Майкъл Сейлър, съосновател на Strategy, отново предизвиква вълнение в крипто пространството – този път с противоречивото си мнение за механизма за доказателството на резерви (PoR).