Японски прокурори от 10 префектури са арестували 16 души, заподозрени в участие в криптоджакинг, според The Asahi Shimbun.
Криптоджакинг представлява използването на устройствата на нищо неподозиращи потребители, за да се копае криптовалута.
Според доклада на Asahi Shimbun арестуваните лица са заподозрени в инсталирането на зловреден софтуер на компютрите на жертвите. Крайната цел е да копаят криптовалути по незакономерен начин.
Заподозрените твърдяха, че поддържат свои собствени уебсайтове, за да разпространяват зловреден софтуер за криптодобив, включително и програмата Coinhive, която копае Монеро (XMR).
Делото срещу 16-те мъже на възраст между 18 и 48 години бе обявено за първи път на 14-ти юни, като първите арести се състояха още през март, се казва в доклада.
Най-голямата сума, получена чрез криптойкерство от предполагаемите заподозрени, възлиза на 120 000 йени (1 084 долара). В доклада се подчертава, че заподозрените получават само 70% от изкопаната криптовалута, а останалите 30 отиват в Coinhive.
Хисаши Сонода, професор в правния университет „Конан“, специализиращ в киберпрестъпленията, коментира, че незабавните арести биха могли да бъдат прекомерна мярка, тъй като няма правни прецеденти при разглеждането на подобни случаи.
Стартирала през 2017 г., Coinhive се превърна в един от най-разпространените онлайн инструменти за копаене на монети от уеб сайтове, използващи изчислителната мощ на посетителите. Той е бил използван за таргетиране на компютри чрез YouTube, както и чрез правителствени и университетски уеб сайтове.
Японската полиция е започнала разследване на друг случай на крипто престъпление с употребата на Coinhive. Прокурорите са разследвали три лица, за които се твърди, че са отговорни за пускането на уебсайтове, разпространяващи софтуера Coinhive. На един от заподозрените е било наредено от съда в Йокохама да заплати глоба от 100,000 йени ($904).
Според неотдавнашен доклад на фирмата за мрежова и корпоративна сигурност „Пало Алто Мрежи“ около 5% от всички монети „Монеро“, които в момента са в обращение, са били добивани чрез криптоджакинг.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.