Новите изчисления сочат, че псевдонимният основател на Биткойн - Сатоши Накамото - е добил около 1,125,150 BTC на стойност $10,9 милиарда в първите дни на съществуването на криптовалутата.
Изследователите на Whale Alert използваха теорията за Патоши на Серхио Лернер, която използва три грешки, свързани с поверителността на v.01, ранен протокол за Биткойн, за да определи блокове, които вероятно са били добивани от Сатоши. Теорията на Лернер твърди, че един копач е добил около 22,000 от ранните Биткойн блокове.
Лернер казва също, че Сатоши вероятно е копаел през това време и че има „доказателства, които свързват моделите на Патоши със Сатоши, въз основа на източници на обществена информация и блокчейн“. След обширен преглед, Whale Alert казва, че сега е „сигурен„, че Патоши е бил управляван от създателя на Биткойн.
Въпреки че Сатоши добива невероятно количество BTC, натрупването на богатството може би не е било целта, според Whale Alert. Вместо това изглежда, че основните цели на Патоши копача са да поддържат младата Биткойн мрежа сигурна и здрава.
„Има две причини, поради които Сатоши би искал да поддържа тази средна стойност: Първо, той видя 51% атаки ,като най-голямата заплаха за нарастващата мрежа и чрез поддържане на постоянни 60% от процесорната мощност ,той можеше да предотврати това, като остави достатъчно блокове за другите да копаят.
Тъй като повече „честни“ миньори се присъединиха към мрежата и 51% атаки станаха по-малко вероятни, Сатоши успя да намали постепенно своите криптодобивни дейности.
Второ, Сатоши е заявил, че идеалното време на блок е около 10 минути и чрез контролиране на достатъчно мощност на процесите е възможно изкуствено да се задържи около това време, когато няма достатъчно или твърде много активност в мрежата.„
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.