Начало » Износът на руски петрол спадна значително през последния месец

Износът на руски петрол спадна значително през последния месец

21.08.2023 15:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Износът на руски петрол спадна значително през последния месец

Износът на петролни продукти от Русия е спаднал през този месец поради намалената местна рафинираща дейност. 

Това развитие идва в момент, когато някои горива надхвърлиха ценовите ограничения, определени от Групата на седемте (Г-7), което вероятно ще доведе до засилен контрол върху западните доставчици на корабни услуги, отговарящи за транспортирането на тези товари.

По данни на Vortexa Ltd., събрани от Bloomberg, доставките на руски първични продукти, включително дизелово гориво, мазут и нафта, са отбелязали спад през първите 12 дни на август. Много от тези превози са надхвърлили ценовите прагове, определени от Г-7, което усложни достъпа на търговците до логистични и застрахователни услуги.

Като се има предвид, че Москва спря публикуването на официални данни, се наблюдава повишено внимание към износа на петрол от Русия, за да се оцени нейното производство на суров петрол. 

Неотдавнашните тенденции в морските петролни потоци сочат, че Русия се придържа към обещаното съкращаване на добива, за което свидетелства спадът на морските петролни потоци през миналия месец. Въпреки че през юли потоците от рафинирани продукти се увеличиха поради приключването на пролетната профилактика, сега те започват да намаляват.

Към петък данните на Vortexa сочеха, че износът на петролни продукти е бил средно около 2.29 милиона барела на ден, отбелязвайки най-ниската средна дневна стойност от октомври насам. Тази цифра представлява 14% спад в сравнение с юли, през който обемите достигнаха тримесечен връх.

По-долу е представена разбивка на руския износ на горива по море от западните и източните пристанища на страната към 12 август:

Износът на дизелово гориво и газьол е намалял до 1.04 милиона барела на ден, което е с 11% по-малко от средното ниво за юли. Забележително е, че Турция остава основният купувач на руски дизел, докато потоците за Либия и Тунис са се увеличили през настоящия месец.

Потоците на нафта намаляха до двумесечно дъно от 351,000 барела на ден, което представлява приблизително 15% от руския износ на горива. 

Доставките към ключови центрове като Сингапур и Китай са намалени.

Износът на бензин и компоненти за смесване е намалял наполовина до 58,000 барела на ден, докато потоците на реактивно гориво са се увеличили до тримесечен връх от близо 50,000 барела на ден.

Доставките на мазут са намалели до около 680,000 барела на ден, отбелязвайки най-ниското си ниво от юни 2022 г. насам. За разлика от тях износът на суровини за рафинериите, като например вакуумен газьол, е достигнал тримесечен връх от 109,000 барела на ден.

Важно е да се отбележи, че обемите на износа подлежат на преразглеждане, тъй като през останалата част от месеца се наблюдават нови товари, а транзитните пратки също могат да актуализират крайните си дестинации.

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Предстои икономическо забавяне в САЩ според милиардер

Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.

20.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Япония е изправена пред нарастващ финансов натиск – какви са причините?

Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.

20.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ се готви да облекчи правилата за банковия капитал

Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.

20.05.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Тази държава забрани транзакциите с американски долари на територията на страната

В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.

19.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.